Heureka.sk - nákupný radca


Poradňa Vŕtačky

Ako si vybrať vŕtačku?

Na začiatku zvážte, ako často a do akého materiálu s ňou budete vŕtať. Od týchto parametrov sa odvíja výber príklepovej vŕtačky alebo zariadenia bez príklepu. Podľa plánovaných veľkostí vŕtaných otvorov potom vyberáme vŕtačku s patričným výkonom.

Rýchle odkazy:

Ľahká vŕtačka na vŕtanie dreva alebo kovu
Najobľúbenejšie vŕtačky
Vŕtačky do 50 Eur

Odkazy na vŕtačky osvedčených výrobcov: Bosch

Stačí mi vŕtačka bez príklepu?

Na vŕtanie do dreva alebo kovu je dokonca praktickejšia ľahká vŕtačka bez príklepu. Používajú sa predovšetkým na ľahšie práce alebo ako stacionárne vŕtačky do dielní, kde nie sú stĺpové vŕtačky. V obmedzenej miere ju využijete napr. v stavebníctve ako miešadlo.
Na trhu nájdete vŕtačky bez príklepu s výkonom od cca 450 W, ktoré sú schopné vyvŕtať otvor s priemerom 10 mm do ocele, do dreva až 25 mm.

Kedy mám vybrať vŕtačku s príklepom?

Na vŕtanie do muriva alebo betónu je potrebné použiť vŕtačky príklepové. Umožnia lepšiu priechodnosť vrtáku do tvrdých materiálov. Jedným z rozhodujúcich parametrov na výber príklepovej vŕtačky je jej výkon, ktorému následne odpovedajú maximálne hodnoty priemeru vŕtaných dier do muriva a betónu.

Aké upevnenie vrtákov je najvhodnejšie?

Pri výbere narazíme na dva typy upínacích skľučovadiel - a to skľučovadlo s ozubeným vencom, pri ktorom je potrebné na dotiahnutie skľučovadla použiť dobre známu kľučku. Alternatívne je možné zvoliť skľučovadlo rýchloupínacie, ktoré sa dá utiahnuť rukou.

Aké doplnky môžem nájsť na vŕtačke?

Niektoré vŕtačky majú na spínači koliesko, ktorým sa dajú jemne doladiť potrebné otáčky, ďalej funkciu plynulého rozbehu. Tá umožní pohodlné navŕtavanie materiálu. Existujú aj príklepové vŕtačky s integrovaným odsávaním na bezprašnú prácu.

 

Vybrať Vŕtačku podľa parametrov

 

Autor článku: www.rucni-naradi.cz

Porovnať vŕtačky